"Enter"a basıp içeriğe geçin

IŞIĞIN SÜZÜLDÜĞÜ YERDEN SIZAN EZGİLER “TRİJDA”

Trijda, sanatçının doğduğu toprakların kadim dilinde en ufak çatlaktan, delikten, olmadık yerden sızan ışıktır. Yılmaz Çelik, bu albümde uzun süre alıkonduğu mihnetli karanlıkta yüreğine sızan tozlu ışıktan esintiler getiriyor bize. Çelik, o topraklara dair hafızasını şu cümleler ile dile getiriyor;

“Günler orada erken ağarırdı. Ömrümden akıp incelip giderdi. Yaralarım önce hafif olurdu. Derinleştikçe, benden ayrılıp uzaklaşıp gittikçe yabancılaşırdı. İşte tam o an sen içimdeki karanlığa bir ışık gibi düşerdin. Ömrümdün. Ruhumdun. Ve beni bugüne getirendin”.
Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkan albümün yönetmenliğini Erdal Erzincan, aranjörlüğünü Sinan Cem Eroğlu ve Önder Meral üstlendi. Tonmaister Ertan Keser, Caner Akda da klip çekimlerinde yer aldı. Üç yılda hazırlanan albümde 10 eser yer alıyor. Sanatçı albümünü yakın geçmişte Hakk’a yürüyen “Dört Dağ”ın eşsiz beyni, müzik arkeoloğu, Prodüktör Hasan Saltık’a ithaf ediyor. Haydar Oğur ise Trijda albümünü şu cümleleriyle ifade ediyor;

“Yıllar yârlardan, yârlar yıllardan vefasız oladursun, bizim Âşık hâlâ türkü söylüyor. Geceler günleri, günler geceleri kovalıyor, saçlarımızda aklar akları, alnımızda çizgiler çizgileri doğuruyor” bizim ozan yine türkü söylüyor.”

Oysa bağ u bahçeler bozulalı, yuvalar dağılalı, yollarda im-iz kalmayalı ve eski Kırmanciyê viran olalı nice zaman oldu. Ama o hâlâ türkü söylüyor. Hasmına inat, hançeresine kuvvet ağıt ve türkü yakıyor. Dinleyende yürek nedir bırakmıyor. Paramparça edip duruyor insanların sol memesinin altındaki cevahiri. Neden mi? Çünkü türkü onda hep aşktır. Aynı şairin demesi gibi; “Eririz, tükeniriz, toplanır yaratırız, bu bize aşktır!..”
Trijda tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda!

Spread the love